Przejdź do treści

nadleśnictwo · woj. warmińsko-mazurskie · dane BDL 2025

Nadleśnictwo Młynary

Lasy Nadleśnictwa Młynary zajmują 16 975 ha w 5790 wydzieleniach, a rośnie w nich 49 gatunków. Gatunkiem panującym jest buk pospolity - 36% powierzchni drzewostanów. Średni wiek drzewostanów to 71 lat, najstarsze wydzielenia sięgają 208 lat, a zapas grubizny wynosi 5 264 954 m³.

dane BDL: 2025ostatnie przeliczenie analityki: 2026-10-13 14:10 (952 ms)jakość: 0 bez wieku · 0 pow.≈0 · 1 outl. zapasunowe gatunki: BK, DB, BRZ, OL, SO, LP, ŚW, DB.S, MD, GB, DB.C, WZ, JS, OS, JW, JD, OL.S, WBzobacz lasy woj. warmińsko-mazurskie →

18 021ha

pow. całkowita

16 975ha

pow. leśna

6839

wydzielenia

49

gatunki (wszystkie warstwy)

71lat

śr. wiek drzewostanu

208lat

najstarszy

5 264 954m³

zasobność

310m³/ha

zasobność / ha

struktura drzewostanu

Skład gatunkowy drzewostanu Nadleśnictwa Młynary

Skład drzewostanów Nadleśnictwa Młynary otwierają: buk pospolity 27,6%, dąb nieokreślony 16%, brzoza brodawkowata 11,4%. Trzy pierwsze gatunki obejmują 55% powierzchni, a w drzewostanie odnotowano 25 gatunków. Udział liczymy powierzchnią zredukowaną, czyli powierzchnią wydzielenia ważoną udziałem gatunku w warstwie drzew.

bioróżnorodność drzewostanu

Iglaste, liściaste i różnorodność

Koncentracja jest umiarkowana (HHI 1508) - obok gatunku głównego liczą się domieszki. Indeks Shannona wynosi 2,11, równomierność Pielou 0,66, a Simpson 0,85. Iglaste zajmują 17,6% (2980 ha), liściaste 82,4% (13 919 ha) powierzchni Nadleśnictwa Młynary.

2,11

Shannon H'

0,66

równomierność Pielou

0,85

Simpson 1-D

1508

HHI (koncentracja)

55%

udział top-3 gat.

25

gatunki drzewostanu

Struktura: monokultury i mieszane

W Nadleśnictwie Młynary przeważają drzewostany mieszane: monokultury to 10,1%, drzewostany mieszane 89,9% powierzchni leśnej. Najliczniejsza grupa to 4+ gatunki - 6801,3 ha (40,1%).

Hierarchia powierzchni (treemap)

Wielkość kafla odpowiada powierzchni gatunku. W Nadleśnictwie Młynary buk pospolity (4669,4 ha) wyprzedza dąb nieokreślony o 11,6 punktu procentowego, a poza pierwszą trójką zostaje 45% powierzchni.

Gatunek panujący (powierzchnia drzewostanów)

Gatunek panujący to główny gatunek górnej warstwy drzew. W Nadleśnictwie Młynary kolejność jest taka: buk pospolity 6113,9 ha (36%), dąb nieokreślony 3135,9 ha (18,5%), brzoza brodawkowata 1717,1 ha (10,1%).

Struktura wiekowa

Powierzchnia drzewostanów Nadleśnictwa Młynary w klasach wieku po 20 lat. Dominują klasy: III (41-60) (24,3%) oraz IV (61-80) (22%). Średni wiek to 71 lat przy najstarszym wydzieleniu 208 lat.

Grupy rozwojowe i zapas według wieku

W Nadleśnictwie Młynary najwięcej powierzchni przypada na średnie (41-80) - 7848,7 ha (46,2%), a zapas kulminuje w klasie IV (61-80) z 1 410 293 m³ (26,8%).

piętra lasu

Analiza warstw lasu

Las to nie tylko korony drzew - nektar często pochodzi z niższych pięter, a podszyt kryje krzewy pożytkowe (kruszyna, czeremcha) kwitnące po przekwitnięciu drzewostanu. W Nadleśnictwie Młynary podszyt opisano w 5255 wydzieleniach na 15 338,9 ha, czyli 90,4% powierzchni leśnej, a najczęściej notowany jest tam grab pospolity.

Drzewostan

5741 wydz.99,6% pow. leśnejśr. wiek 6934 gat.

Wszystkie gatunki w warstwie „drzewostan" - udział ważony powierzchnią.

Wiek według gatunku

Średni wiek drzewostanów wg gatunku panującego. W Nadleśnictwie Młynary najstarsze są drzewostany, w których panuje grab pospolity - średnio 92 lat.

Siedliska (typy siedliskowe lasu)

Typ siedliskowy określa żyzność i wilgotność, więc decyduje, jakie gatunki naturalnie tu rosną i jaki pożytek może dawać las. W Nadleśnictwie Młynary przeważają: LŚW las świeży 73,2%, LW las wilgotny 12,4%, LMŚW las mieszany świeży 4,7%.

analiza krzyżowa

Zgodność gatunku z siedliskiem

Zestawienie gatunku panującego z typem siedliskowym pokazuje, gdzie skład odbiega od potencjału siedliska. W Nadleśnictwie Młynary sosna panuje na siedliskach lasowych na 824 ha, czyli 4,9% powierzchni leśnej - rozbieżność jest niewielka. Bory zajmują 2,7%, siedliska lasowe 86,9%.

produkcja drewna

Zapas według gatunku i bonitacja

Łączny zapas grubizny Nadleśnictwa Młynary to 5 264 954 m³, czyli 310 m³ na hektar. Najwięcej drewna gromadzi buk pospolity - 1 289 305 m³ (24,5%). Najczęstsza klasa bonitacji to bonitacja I na 9844 ha; bonitacja I oznacza najwyższą produkcyjność siedliska.

Funkcje lasu

Podział powierzchni Nadleśnictwa Młynary wg pełnionych funkcji. Przeważają: lasy gospodarcze (80,2%).

Struktura pionowa drzewostanu

Budowa pionowa drzewostanu to liczba pięter drzew w okapie - co innego niż warstwy lasu, bo drzewostan jednopiętrowy może mieć bujny podszyt i podrost. W Nadleśnictwie Młynary przeważa struktura jednopiętrowy - 88,2% powierzchni.

pożytek pszczeli

Analiza pszczelarska Nadleśnictwa Młynary

Pożytek pszczeli z drzew i krzewów opisu taksacyjnego obejmuje 100% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Młynary, czyli 16 975 ha. Typ miodu, potencjał spadziowy, kalendarz pożytkowy i inwentarz gatunków miododajnych są na dedykowanej podstronie pszczelarskiej.

analiza pszczelarskaPożytek pszczeli - Nadleśnictwo Młynary

przyrost i użytkowanie

Przyrost i dojrzałość do użytkowania

Przyrost przeciętny Nadleśnictwa Młynary wynosi 4,6 m³/ha/rok, co daje około 75 932 m³ rocznie. Wiek rębności to średnio 106 lat; drzewostany rębne zajmują 3103 ha (18,3%), bliskorębne 3095 ha (18,2%). Największa część powierzchni wejdzie w wiek rębności w oknie >40 lat - 6666 ha (41,1%).

4,6m³/ha/rok

przyrost przeciętny (MAI)

75 932m³/rok

roczny przyrost (szac.)

106lat

śr. wiek rębności

18,3%

drzewostany rębne

Projekcja wejścia w wiek rębności

analiza zależności

Wiek a zapas

Oś X - wiek w latach, oś Y - zapas na hektar w m³/ha, wielkość punktu - powierzchnia (punkty grupują wydzielenia o zbliżonym wieku, zapasie i gatunku panującym). Wykres obejmuje 5595 wydzieleń Nadleśnictwa Młynary przy średniej 310 m³/ha; mediana zapasu wynosi 334 m³, a najstarsze wydzielenie ma 208 lat i panuje w nim dąb nieokreślony.

na tle województwa

Nadleśnictwo Młynary w rankingu

Zasobność 310 m³/ha daje Nadleśnictwu Młynary 16. miejsce wśród 35 nadleśnictw warmińsko-mazurskiego (mediana 306 m³/ha), czyli w okolicach mediany. To cecha drzewostanu z opisu taksacyjnego, nie ocena gospodarki leśnej.

W kraju to 98. pozycja na 428 nadleśnictw pod względem zasobności; krajowa mediana wynosi 281 m³/ha.

Różnorodność składu (indeks Shannona 2,11) to 2. na 35 wynik w warmińsko-mazurskim, przy medianie 1,49.

Średni wiek drzewostanów 71 lat plasuje ten las na 7. miejscu na 35 w warmińsko-mazurskim (mediana 65 lat), najstarsze wydzielenia mają 208 lat.

W rankingu zasobności warmińsko-mazurskiego: tuż wyżej Nadleśnictwo Dobrocin, tuż niżej Nadleśnictwo Wichrowo, najwyższą zasobność ma Nadleśnictwo Strzałowo (393 m³/ha).

Źródło: Bank Danych o Lasach / PGL Lasy Państwowe / BULiGL, opis taksacyjny 2025, kod nadleśnictwa 07-13. Dane przetworzone (agregacja z opisu taksacyjnego), charakter poglądowy - nie dokument urzędowy.

bdl.lasy.gov.plŹródła danychRegulamin