nadleśnictwo · woj. świętokrzyskie · dane BDL 2025
Nadleśnictwo Staszów
Lasy Nadleśnictwa Staszów zajmują 19 123 ha w 5720 wydzieleniach, a rośnie w nich 54 gatunków. Gatunkiem panującym jest sosna zwyczajna - 68,1% powierzchni drzewostanów. Średni wiek drzewostanów to 69 lat, najstarsze wydzielenia sięgają 223 lat, a zapas grubizny wynosi 5 039 716 m³.
19 810ha
pow. całkowita
19 123ha
pow. leśna
6594
wydzielenia
54
gatunki (wszystkie warstwy)
69lat
śr. wiek drzewostanu
223lat
najstarszy
5 039 716m³
zasobność
264m³/ha
zasobność / ha
struktura drzewostanu
Skład gatunkowy drzewostanu Nadleśnictwa Staszów
Skład drzewostanów Nadleśnictwa Staszów otwierają: sosna zwyczajna 57,9%, dąb nieokreślony 17,1%, buk pospolity 7,5%. Trzy pierwsze gatunki obejmują 82,5% powierzchni, a w drzewostanie odnotowano 27 gatunków. Udział liczymy powierzchnią zredukowaną, czyli powierzchnią wydzielenia ważoną udziałem gatunku w warstwie drzew.
bioróżnorodność drzewostanu
Iglaste, liściaste i różnorodność
Koncentracja jest wysoka (HHI 3763) - las jest zdominowany przez jeden gatunek. Indeks Shannona wynosi 1,45, równomierność Pielou 0,44, a Simpson 0,62. Iglaste zajmują 62,9% (10 338 ha), liściaste 37,1% (6110 ha) powierzchni Nadleśnictwa Staszów.
- Iglaste62,9%
- Liściaste37,1%
1,45
Shannon H'
0,44
równomierność Pielou
0,62
Simpson 1-D
3763
HHI (koncentracja)
82,5%
udział top-3 gat.
27
gatunki drzewostanu
Struktura: monokultury i mieszane
W Nadleśnictwie Staszów przeważają drzewostany mieszane: monokultury to 40,3%, drzewostany mieszane 59,7% powierzchni leśnej. Najliczniejsza grupa to jednogatunkowe - 7703,3 ha (40,3%).
- jednogatunkowe40,3%
- 2 gatunki29,6%
- 3 gatunki19,2%
- 4+ gatunki10,9%
Hierarchia powierzchni (treemap)
Wielkość kafla odpowiada powierzchni gatunku. W Nadleśnictwie Staszów sosna zwyczajna (9522 ha) wyprzedza dąb nieokreślony o 40,8 punktu procentowego, a poza pierwszą trójką zostaje 17,5% powierzchni.
Gatunek panujący (powierzchnia drzewostanów)
Gatunek panujący to główny gatunek górnej warstwy drzew. W Nadleśnictwie Staszów kolejność jest taka: sosna zwyczajna 13 024,5 ha (68,1%), dąb nieokreślony 2738,3 ha (14,3%), buk pospolity 1202,4 ha (6,3%).
Struktura wiekowa
Powierzchnia drzewostanów Nadleśnictwa Staszów w klasach wieku po 20 lat. Dominują klasy: V (81-100) (25,4%) oraz IV (61-80) (23,1%). Średni wiek to 69 lat przy najstarszym wydzieleniu 223 lat.
Grupy rozwojowe i zapas według wieku
W Nadleśnictwie Staszów najwięcej powierzchni przypada na średnie (41-80) - 7048,2 ha (36,9%), a zapas kulminuje w klasie V (81-100) z 1 652 411 m³ (32,8%).
Grupy rozwojowe (udział powierzchni)
- młode (≤40 lat)23,5%4489,8 ha
- średnie (41-80)36,9%7048,2 ha
- dojrzałe (81-120)33,9%6478,1 ha
- starsze (>120)5,8%1106,9 ha
Zapas (m³) wg klasy wieku
piętra lasu
Analiza warstw lasu
Las to nie tylko korony drzew - nektar często pochodzi z niższych pięter, a podszyt kryje krzewy pożytkowe (kruszyna, czeremcha) kwitnące po przekwitnięciu drzewostanu. W Nadleśnictwie Staszów podszyt opisano w 5484 wydzieleniach na 18 565 ha, czyli 97,1% powierzchni leśnej, a najczęściej notowany jest tam kruszyna pospolita.
Drzewostan
Wszystkie gatunki w warstwie „drzewostan" - udział ważony powierzchnią.
Wiek według gatunku
Średni wiek drzewostanów wg gatunku panującego. W Nadleśnictwie Staszów najstarsze są drzewostany, w których panuje jodła pospolita - średnio 98 lat.
Siedliska (typy siedliskowe lasu)
Typ siedliskowy określa żyzność i wilgotność, więc decyduje, jakie gatunki naturalnie tu rosną i jaki pożytek może dawać las. W Nadleśnictwie Staszów przeważają: LMŚW las mieszany świeży 36,1%, BMŚW bór mieszany świeży 17%, LMW las mieszany wilgotny 10%.
analiza krzyżowa
Zgodność gatunku z siedliskiem
Zestawienie gatunku panującego z typem siedliskowym pokazuje, gdzie skład odbiega od potencjału siedliska. W Nadleśnictwie Staszów sosna panuje na siedliskach lasowych na 1045 ha, czyli 5,5% powierzchni leśnej - to umiarkowany potencjał przebudowy. Bory zajmują 31,3%, siedliska lasowe 19,2%.
Wiersze = gatunek panujący · kolumny = typ siedliskowy lasu · intensywność koloru = powierzchnia (ha). Wartości w ha; puste pole oznacza brak takiego zestawienia.
Skróty siedlisk: LMŚW - Las mieszany świeży · BMŚW - Bór mieszany świeży · LMW - Las mieszany wilgotny · BMW - Bór mieszany wilgotny · LWYŻŚ - LWYŻŚ
produkcja drewna
Zapas według gatunku i bonitacja
Łączny zapas grubizny Nadleśnictwa Staszów to 5 039 716 m³, czyli 264 m³ na hektar. Najwięcej drewna gromadzi sosna zwyczajna - 3 079 381 m³ (61,1%). Najczęstsza klasa bonitacji to bonitacja I na 7481 ha; bonitacja I oznacza najwyższą produkcyjność siedliska.
Zapas (m³) wg gatunku
Powierzchnia (ha) wg bonitacji
Funkcje lasu
Podział powierzchni Nadleśnictwa Staszów wg pełnionych funkcji. Wyraźny udział lasów ochronnych (50,2%) - to lasy o szczególnym znaczeniu wodochronnym, glebochronnym lub przyrodniczym.
- lasy ochronne50,2%
- lasy gospodarcze47,8%
- rezerwat0%
Struktura pionowa drzewostanu
Budowa pionowa drzewostanu to liczba pięter drzew w okapie - co innego niż warstwy lasu, bo drzewostan jednopiętrowy może mieć bujny podszyt i podrost. W Nadleśnictwie Staszów przeważa struktura jednopiętrowy - 72,4% powierzchni.
pożytek pszczeli
Analiza pszczelarska Nadleśnictwa Staszów
Pożytek pszczeli z drzew i krzewów opisu taksacyjnego obejmuje 100% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Staszów, czyli 19 123 ha. Typ miodu, potencjał spadziowy, kalendarz pożytkowy i inwentarz gatunków miododajnych są na dedykowanej podstronie pszczelarskiej.
analiza pszczelarskaPożytek pszczeli - Nadleśnictwo Staszówprzyrost i użytkowanie
Przyrost i dojrzałość do użytkowania
Przyrost przeciętny Nadleśnictwa Staszów wynosi 4,27 m³/ha/rok, co daje około 80 048 m³ rocznie. Wiek rębności to średnio 106 lat; drzewostany rębne zajmują 2598 ha (13,6%), bliskorębne 4800 ha (25,1%). Największa część powierzchni wejdzie w wiek rębności w oknie >40 lat - 7724 ha (41,2%).
4,27m³/ha/rok
przyrost przeciętny (MAI)
80 048m³/rok
roczny przyrost (szac.)
106lat
śr. wiek rębności
13,6%
drzewostany rębne
Projekcja wejścia w wiek rębności
analiza zależności
Wiek a zapas
Oś X - wiek w latach, oś Y - zapas na hektar w m³/ha, wielkość punktu - powierzchnia (punkty grupują wydzielenia o zbliżonym wieku, zapasie i gatunku panującym). Wykres obejmuje 5585 wydzieleń Nadleśnictwa Staszów przy średniej 264 m³/ha; mediana zapasu wynosi 276 m³, a najstarsze wydzielenie ma 223 lat i panuje w nim dąb nieokreślony.
na tle województwa
Nadleśnictwo Staszów w rankingu
Zasobność 264 m³/ha daje Nadleśnictwu Staszów 13. miejsce wśród 17 nadleśnictw świętokrzyskiego (mediana 277 m³/ha), czyli poniżej mediany. To cecha drzewostanu z opisu taksacyjnego, nie ocena gospodarki leśnej.
W kraju to 299. pozycja na 428 nadleśnictw pod względem zasobności; krajowa mediana wynosi 281 m³/ha.
Różnorodność składu (indeks Shannona 1,45) to 5. na 17 wynik w świętokrzyskim, przy medianie 1,35.
Średni wiek drzewostanów 69 lat plasuje ten las na 7. miejscu na 17 w świętokrzyskim (mediana 69 lat), najstarsze wydzielenia mają 223 lat.
W rankingu zasobności świętokrzyskiego: tuż wyżej Nadleśnictwo Pińczów, tuż niżej Nadleśnictwo Jędrzejów, najwyższą zasobność ma Nadleśnictwo Zagnańsk (375 m³/ha).