analiza pszczelarska · Nadleśnictwo Staszów · woj. świętokrzyskie · dane BDL 2025
Pożytek pszczeli w Nadleśnictwie Staszów
Dominujący potencjał nektarowy: kierunek na miód spadziowy iglasty (82,2% bazy pożytkowej). Nadleśnictwo Staszów obejmuje 19 123 ha lasu, z czego 100% niesie pożytek z drzew i krzewów. Największą powierzchnię nektarodajną ma kruszyna (442,5 ha).
10
indeks miodowy (względny)
1787ha
jodła + świerk (spadź)
69,7%
iglaste spadziodajne
III-IX
sezon pożytku
11
źródła nektaru
8m-cy
ciągłość pożytku
jaki miód
Kierunek miodu - Nadleśnictwo Staszów
W Nadleśnictwie Staszów z kwitnienia największy udział ma miód wielokwiatowy (10,5% bazy), a spadź iglasta odpowiada za 82,2% potencjału, ale pojawia się tylko w sprzyjające lata. Pełny rozkład potencjału: spadziowy iglasty 82,2%, wielokwiatowy 10,5%, akacjowy 3,5%, lipowy 2,6%.
Spadź (82,2% potencjału) pominięta - powstaje okazjonalnie, tylko w sprzyjające lata. Pokaż ją przyciskiem powyżej lub zobacz „Potencjał spadziowy" niżej.
spadź - produkt premium
Potencjał spadziowy Nadleśnictwa Staszów
Spadź iglasta jest tu realnym kierunkiem: iglaste spadziodajne zajmują 69,7% lasu, a jodła i świerk - najcenniejsze źródło - 1787 ha. To 96. powierzchnia jodły i świerka na 428 nadleśnictw w kraju. Największe źródła spadzi w Nadleśnictwie Staszów: sosna 9242 ha, jodła 1042,5 ha, świerk 218,9 ha. Spadź liściasta (dąb, klon, wierzba) obejmuje 98 ha.
1787ha
jodła + świerk (spadź iglasta górska)
13 330ha
iglaste spadziodajne (jodła, świerk, sosna)
98ha
spadź liściasta (dąb, klon, wierzba)
69,7%
udział iglastych w lesie
Główne źródła spadzi (powierzchnia razy siła)
kalendarz
Kalendarz pożytkowy Nadleśnictwa Staszów
Sezon pożytkowy Nadleśnictwa Staszów trwa od marca do września, a kwitnienie utrzymuje się przez 8 miesięcy. Szczyt nektarowania wypada w maju. Pożytki główne: jodła (IV-V), lipa (VI-VII), robinia (V-VI).
Najsilniejsze miesiące nektarowe (skala względna 0-100): maj 4, czerwiec 4, lipiec 2.
Pożytki główne (dają nadwyżkę towarową)
Luki pożytkowe (kiedy podkarmiać)
Model wskazuje jedną słabą przerwę w pożytku Nadleśnictwa Staszów: III-IV to przednówek, w którym rozwój wiosenny może wymagać wsparcia. Ciągłość kwitnienia wynosi 8 miesięcy w oknie III-IX.
inwentarz
Gatunki miododajne Nadleśnictwa Staszów wg powierzchni
Inwentarz Nadleśnictwa Staszów liczy 11 źródeł nektaru, 11 źródeł pyłku i 6 źródeł spadzi na 19 123 ha z pożytkiem. Największą wartość nektarową mają: kruszyna, robinia, lipa, klon, a pyłek daje przede wszystkim buk, kruszyna, leszczyna.
Baza pożytkowa w liczbach
- Sosna zwyczajna: 9242 ha, 48,3% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 0/5, spadzi 3/5.
- Dąb szypułkowy: 3392,9 ha, 17,7% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 1/5.
- Buk zwyczajny: 1483,9 ha, 7,8% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 3/5, spadzi 1/5.
- Jodła pospolita: 1042,5 ha, 5,5% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 1/5, spadzi 5/5.
- Brzoza brodawkowata: 970,7 ha, 5,1% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 1/5.
- Olsza czarna: 688,8 ha, 3,6% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 0/5.
Nektar
Nektar - ranking wg powierzchni razy wydajność. Prowadzi kruszyna: 442,5 ha, ocena nektaru 2/5.
- Kruszyna pospolita: 442,5 ha, ocena nektaru 2/5, kwitnienie V-IX, miód wielokwiatowy.
- Robinia akacjowa: 100,8 ha, ocena nektaru 4/5, kwitnienie V-VI, miód akacjowy.
- Lipa drobnolistna: 39,9 ha, ocena nektaru 4/5, kwitnienie VI-VII, miód lipowy.
- Klon jawor: 57,6 ha, ocena nektaru 2/5, kwitnienie V-V, miód klonowy.
- Jarząb pospolity: 120,2 ha, ocena nektaru 1/5, kwitnienie V-VI.
- Wierzba biała: 36,5 ha, ocena nektaru 2/5, kwitnienie IV-V, miód wierzbowy (wczesny).
Spadź
Spadź - ranking wg powierzchni razy siła spadziowania. Prowadzi sosna (9242 ha, ocena 3/5).
Pyłek
Pyłek - kluczowy dla rozwoju rodzin. Wiosną najwcześniej pylą tutaj: buk, leszczyna, czeremcha.
- Buk zwyczajny: 1483,9 ha, pyłek 3/5, pylenie IV-V.
- Kruszyna pospolita: 442,5 ha, pyłek 3/5, pylenie V-IX.
- Leszczyna pospolita: 165,9 ha, pyłek 3/5, pylenie II-III.
- Klon jawor: 57,6 ha, pyłek 4/5, pylenie V-V.
- Czeremcha zwyczajna: 50,2 ha, pyłek 3/5, pylenie IV-V.
Rośliny Nadleśnictwa Staszów w atlasie roślin
Kiedy kwitną, ile dają nektaru, pyłku i spadzi - pełne karty roślin.
na tle województwa
Nadleśnictwo Staszów w rankingu
Wśród 17 nadleśnictw województwa świętokrzyskiego Nadleśnictwo Staszów zajmuje 15. miejsce pod względem indeksu miodowego (10 przy medianie 11), czyli w okolicach mediany. Indeks liczymy ze składu drzewostanów - opisuje bazę pożytkową, a nie gospodarkę leśną.
W kraju daje to 177. pozycję na 428 nadleśnictw: krajowa mediana wynosi 10, tutejsze 10 plasuje ten las w okolicach mediany.
W rankingu świętokrzyskiego: tuż wyżej jest Nadleśnictwo Przedbórz, prowadzi Nadleśnictwo Kielce z indeksem 12.
Jodła i świerk, baza spadzi iglastej, zajmują tu 1787 ha - 10. na 17 w świętokrzyskim (mediana 2139 ha), a 96. na 428 w kraju. Ocena potencjału spadziowego: wysoki.
najczęstsze pytania
Pożytek w Nadleśnictwie Staszów - FAQ
Jaki miód można uzyskać w lasach Nadleśnictwa Staszów?
Dominujący potencjał nektarowy: kierunek na miód spadziowy iglasty (82,2% bazy pożytkowej). Rozkład potencjału: spadziowy iglasty 82,2%, wielokwiatowy 10,5%, akacjowy 3,5%. Baza pożytkowa to 19 123 ha z 19 123 ha lasu.
Czy w Nadleśnictwie Staszów jest spadź iglasta (jodłowa, świerkowa)?
Tak, i to w skali dającej realny kierunek towarowy: jodła i świerk zajmują 1787 ha, a wszystkie iglaste spadziodajne 69,7% powierzchni lasu. To 10. powierzchnia jodły i świerka na 17 nadleśnictw województwa świętokrzyskiego - poniżej tamtejszej mediany 2139 ha. Największe źródła: sosna 9242 ha, jodła 1042,5 ha, świerk 218,9 ha. Spadź jest zmienna międzyrocznie.
Kiedy zaczyna się i kończy sezon pożytkowy w Nadleśnictwie Staszów (III-IX)?
Pożytek rusza w marcu i wygasa we wrześniu, a kwitnienie obejmuje 8 miesięcy. Pasmo kwitnienia jest długie, więc rodziny mają tu pokarm przez większość sezonu. Pożytki główne: jodła (IV-V), lipa (VI-VII), robinia (V-VI).
Który gatunek daje najwięcej nektaru w Nadleśnictwie Staszów?
Prowadzi kruszyna pospolita - 442,5 ha powierzchni zredukowanej, ocena nektaru 2/5, kwitnienie V-IX, kierunek miodu wielokwiatowy. Dalej: robinia, lipa, klon. Główne źródła spadzi to sosna, jodła, świerk.
Czy pożytek w Nadleśnictwie Staszów jest lepszy niż w sąsiednich nadleśnictwach?
Pod względem indeksu miodowego to 15. na 17 wynik w województwie świętokrzyskim (10 przy medianie 11), czyli w okolicach mediany. W rankingu sąsiadują: wyżej Nadleśnictwo Przedbórz. Najwyższy indeks w województwie ma Nadleśnictwo Kielce (12). Indeks opisuje bazę pożytkową ze składu drzewostanów - nie jest oceną gospodarki leśnej.
Czy w Nadleśnictwie Staszów są luki pożytkowe i kiedy podkarmiać?
Model wskazuje słaby pożytek w III-IV - wtedy kwitnienie spada poniżej ósmej części szczytu sezonu. Przerwa wypada na przednówku, więc dotyczy rozwoju wiosennego rodzin.
Ile lasu daje pożytek pszczeli w Nadleśnictwie Staszów?
Pożytek z drzew i krzewów opisu taksacyjnego obejmuje 100% powierzchni leśnej, czyli 19 123 ha z 19 123 ha. Liczymy wyłącznie drzewa i krzewy z opisanych pięter drzewostanu. Runa, malin, jeżyn, wrzosu, nawłoci i kwiatów łąkowych dane BDL nie zawierają, więc realny pożytek jest większy niż pokazany.