analiza pszczelarska · Nadleśnictwo Smolarz · woj. lubuskie · dane BDL 2025
Pożytek pszczeli w Nadleśnictwie Smolarz
Dominujący potencjał nektarowy: kierunek na miód lipowy (39,8% bazy pożytkowej). Nadleśnictwo Smolarz obejmuje 18 130 ha lasu, z czego 100% niesie pożytek z drzew i krzewów. Największą powierzchnię nektarodajną ma lipa (23,6 ha).
8
indeks miodowy (względny)
379ha
jodła + świerk (spadź)
71,7%
iglaste spadziodajne
III-IX
sezon pożytku
16
źródła nektaru
5m-cy
ciągłość pożytku
jaki miód
Kierunek miodu - Nadleśnictwo Smolarz
W Nadleśnictwie Smolarz z kwitnienia największy udział ma miód lipowy (39,8% bazy), a spadź iglasta odpowiada za 1,4% potencjału, ale pojawia się tylko w sprzyjające lata. Pełny rozkład potencjału: lipowy 39,8%, akacjowy 26,5%, wielokwiatowy 18,7%, klonowy 12,3%.
Spadź (1,4% potencjału) pominięta - powstaje okazjonalnie, tylko w sprzyjające lata. Pokaż ją przyciskiem powyżej lub zobacz „Potencjał spadziowy" niżej.
spadź - produkt premium
Potencjał spadziowy Nadleśnictwa Smolarz
Spadź iglasta jest tu realnym kierunkiem: iglaste spadziodajne zajmują 71,7% lasu, a jodła i świerk - najcenniejsze źródło - 379 ha. To 244. powierzchnia jodły i świerka na 428 nadleśnictw w kraju. Największe źródła spadzi w Nadleśnictwie Smolarz: sosna 10 773,9 ha, świerk 529,9 ha, modrzew 408,4 ha. Spadź liściasta (dąb, klon, wierzba) obejmuje 44 ha.
379ha
jodła + świerk (spadź iglasta górska)
13 002ha
iglaste spadziodajne (jodła, świerk, sosna)
44ha
spadź liściasta (dąb, klon, wierzba)
71,7%
udział iglastych w lesie
Główne źródła spadzi (powierzchnia razy siła)
kalendarz
Kalendarz pożytkowy Nadleśnictwa Smolarz
Sezon pożytkowy Nadleśnictwa Smolarz trwa od marca do września, a kwitnienie utrzymuje się przez 5 miesięcy. Szczyt nektarowania wypada w maju. Pożytki główne: lipa (VI-VII), robinia (V-VI), jodła (IV-V).
Najsilniejsze miesiące nektarowe (skala względna 0-100): maj 1, czerwiec 1, lipiec 1.
Pożytki główne (dają nadwyżkę towarową)
Luki pożytkowe (kiedy podkarmiać)
Model wskazuje 2 słabe przerwy w pożytku Nadleśnictwa Smolarz: III-IV to przednówek, w którym rozwój wiosenny może wymagać wsparcia; VIII-IX to przerwa, w której warto rozważyć podkarmianie albo wędrówkę. Ciągłość kwitnienia wynosi 5 miesięcy w oknie III-IX.
inwentarz
Gatunki miododajne Nadleśnictwa Smolarz wg powierzchni
Inwentarz Nadleśnictwa Smolarz liczy 16 źródeł nektaru, 11 źródeł pyłku i 6 źródeł spadzi na 18 130 ha z pożytkiem. Największą wartość nektarową mają: lipa, robinia, kruszyna, czeremcha, a pyłek daje przede wszystkim buk, klon, kruszyna.
Baza pożytkowa w liczbach
- Sosna zwyczajna: 10 773,9 ha, 59,4% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 0/5, spadzi 3/5.
- Dąb bezszypułkowy: 2321,2 ha, 12,8% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 1/5.
- Buk zwyczajny: 1547,8 ha, 8,5% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 3/5, spadzi 1/5.
- Brzoza brodawkowata: 833,7 ha, 4,6% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 1/5.
- Grab pospolity: 586,8 ha, 3,2% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 2/5, spadzi 1/5.
- Świerk pospolity: 529,9 ha, 2,9% powierzchni leśnej, ocena nektaru 0/5, pyłku 0/5, spadzi 4/5.
Nektar
Nektar - ranking wg powierzchni razy wydajność. Prowadzi lipa: 23,6 ha, ocena nektaru 4/5.
- Lipa drobnolistna: 23,6 ha, ocena nektaru 4/5, kwitnienie VI-VII, miód lipowy.
- Robinia akacjowa: 29,7 ha, ocena nektaru 4/5, kwitnienie V-VI, miód akacjowy.
- Kruszyna pospolita: 27,2 ha, ocena nektaru 2/5, kwitnienie V-IX, miód wielokwiatowy.
- Czeremcha amerykańska: 104,3 ha, ocena nektaru 1/5, kwitnienie V-VI.
- Jarząb pospolity: 75,8 ha, ocena nektaru 1/5, kwitnienie V-VI.
- Klon zwyczajny: 7,8 ha, ocena nektaru 3/5, kwitnienie IV-V, miód klonowy.
Spadź
Spadź - ranking wg powierzchni razy siła spadziowania. Prowadzi sosna (10 773,9 ha, ocena 3/5).
Pyłek
Pyłek - kluczowy dla rozwoju rodzin. Wiosną najwcześniej pylą tutaj: buk, leszczyna, klon.
- Buk zwyczajny: 1547,8 ha, pyłek 3/5, pylenie IV-V.
- Klon jawor: 20,8 ha, pyłek 4/5, pylenie V-V.
- Kruszyna pospolita: 27,2 ha, pyłek 3/5, pylenie V-IX.
- Lipa drobnolistna: 23,6 ha, pyłek 3/5, pylenie VI-VII.
- Leszczyna pospolita: 17,4 ha, pyłek 3/5, pylenie II-III.
Rośliny Nadleśnictwa Smolarz w atlasie roślin
Kiedy kwitną, ile dają nektaru, pyłku i spadzi - pełne karty roślin.
na tle województwa
Nadleśnictwo Smolarz w rankingu
Wśród 33 nadleśnictw województwa lubuskiego Nadleśnictwo Smolarz zajmuje 30. miejsce pod względem indeksu miodowego (8 przy medianie 11), czyli poniżej mediany. Indeks liczymy ze składu drzewostanów - opisuje bazę pożytkową, a nie gospodarkę leśną.
W kraju daje to 362. pozycję na 428 nadleśnictw: krajowa mediana wynosi 10, tutejsze 8 plasuje ten las poniżej mediany.
W rankingu lubuskiego: tuż wyżej jest Nadleśnictwo Kłodawa, tuż niżej Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie, prowadzi Nadleśnictwo Ośno Lubuskie z indeksem 14.
Jodła i świerk, baza spadzi iglastej, zajmują tu 379 ha - 5. na 33 w lubuskim (mediana 171 ha), a 244. na 428 w kraju. Ocena potencjału spadziowego: wysoki.
najczęstsze pytania
Pożytek w Nadleśnictwie Smolarz - FAQ
Jaki miód można uzyskać w lasach Nadleśnictwa Smolarz?
Dominujący potencjał nektarowy: kierunek na miód lipowy (39,8% bazy pożytkowej). Rozkład potencjału: lipowy 39,8%, akacjowy 26,5%, wielokwiatowy 18,7%. Baza pożytkowa to 18 130 ha z 18 130 ha lasu.
Czy w Nadleśnictwie Smolarz jest spadź iglasta (jodłowa, świerkowa)?
Tak, i to w skali dającej realny kierunek towarowy: jodła i świerk zajmują 379 ha, a wszystkie iglaste spadziodajne 71,7% powierzchni lasu. To 5. powierzchnia jodły i świerka na 33 nadleśnictw województwa lubuskiego - powyżej tamtejszej mediany 171 ha. Największe źródła: sosna 10 773,9 ha, świerk 529,9 ha, modrzew 408,4 ha. Spadź jest zmienna międzyrocznie.
Kiedy zaczyna się i kończy sezon pożytkowy w Nadleśnictwie Smolarz (III-IX)?
Pożytek rusza w marcu i wygasa we wrześniu, a kwitnienie obejmuje 5 miesięcy. Pasmo kwitnienia jest przeciętne - na skraju sezonu trzeba pilnować zapasów. Pożytki główne: lipa (VI-VII), robinia (V-VI), jodła (IV-V), śnieguliczka (VI-IX).
Który gatunek daje najwięcej nektaru w Nadleśnictwie Smolarz?
Prowadzi lipa drobnolistna - 23,6 ha powierzchni zredukowanej, ocena nektaru 4/5, kwitnienie VI-VII, kierunek miodu lipowy. Dalej: robinia, kruszyna, czeremcha. Główne źródła spadzi to sosna, świerk, modrzew.
Czy pożytek w Nadleśnictwie Smolarz jest lepszy niż w sąsiednich nadleśnictwach?
Pod względem indeksu miodowego to 30. na 33 wynik w województwie lubuskim (8 przy medianie 11), czyli poniżej mediany. W rankingu sąsiadują: wyżej Nadleśnictwo Kłodawa, niżej Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie. Najwyższy indeks w województwie ma Nadleśnictwo Ośno Lubuskie (14). Indeks opisuje bazę pożytkową ze składu drzewostanów - nie jest oceną gospodarki leśnej.
Czy w Nadleśnictwie Smolarz są luki pożytkowe i kiedy podkarmiać?
Model wskazuje słaby pożytek w III-IV, VIII-IX - wtedy kwitnienie spada poniżej ósmej części szczytu sezonu. Przerwa wypada na przednówku, więc dotyczy rozwoju wiosennego rodzin.
Ile lasu daje pożytek pszczeli w Nadleśnictwie Smolarz?
Pożytek z drzew i krzewów opisu taksacyjnego obejmuje 100% powierzchni leśnej, czyli 18 130 ha z 18 130 ha. Liczymy wyłącznie drzewa i krzewy z opisanych pięter drzewostanu. Runa, malin, jeżyn, wrzosu, nawłoci i kwiatów łąkowych dane BDL nie zawierają, więc realny pożytek jest większy niż pokazany.