Przejdź do treści

uprawy pożytkowe · województwo · dane ARiMR/GSA 2026

Uprawy w województwie zachodniopomorskim

Pełen obraz pożytku z pól: ile, jakiego i kiedy - struktura upraw, kalendarz pożytku i zmiana rok do roku (2025 → 2026), na tle całego kraju. Areał z jawnych deklaracji GSA/ARiMR.

To tylko zarejestrowane uprawy. Trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska - np. trawy, zioła, chwasty itp.) pokazujemy osobno jako sam areał - dane nie mówią, co na nich rośnie. Poza obrazem zostają nieużytki, przydroża, ogrody oraz dzikie rośliny miododajne (nawłoć, wrzos, chwasty, runo). To znaczący, nierejestrowany pożytek - realna baza pszczela bywa większa niż tu pokazana.

areał pożytkowy razem

234 865 ha

127 gatunków upraw

zmiana vs 2025

−2,7%

było 241 487 ha

dominująca uprawa

Rzepak ozimy

79 417,97 ha

szczyt pożytku nektarowego

V

wg okien kwitnienia upraw

🌿 Trwałe użytki zielone (TUZ): 178 018 ha w województwie - łąki i pastwiska. To osobny, duży areał potencjalnego pożytku (np. trawy, zioła, chwasty itp.) - dane nie mówią, co dokładnie na nim rośnie, więc pokazujemy sam areał, bez oznaczonej miododajności. Warstwę „TUZ" włączysz i klikniesz na mapie.

kiedy leci pożytek

Kalendarz pożytku z pól

Rozkład potencjału nektarowego i pyłkowego upraw w sezonie - z okien kwitnienia i wydajności, ważony areałem. Widać przednówek i szczyty (rzepak wiosną, gryka/facelia latem).

z czego składa się areał

Struktura upraw

Udział poszczególnych upraw pożytkowych w areale województwa (2026).

co rośnie, co maleje

Największe zmiany r/r

Uprawy o największej zmianie areału 2025 → 2026 (min. 100 ha). W prawo wzrost, w lewo spadek.

porównanie rok do roku

Areał głównych upraw 2025 vs 2026

Słupek to areał w 2026; pionowy znacznik na słupku to poziom z 2025.

na tle kraju

Pozycja województwa w Polsce

Jaka część krajowego areału danej uprawy przypada na to województwo i które miejsce zajmuje wśród 16 województw.

pełne zestawienie

Wszystkie uprawy pożytkowe (127)

UprawaMiódPyłekAreał 2026 [ha]Areał 2025 [ha]Zmiana
Rzepak ozimy79 41893 556−15,1%
Łubin wąskolistny49 48346 883+5,5%
Groch siewny30 81925 394+21,4%
Gryka zwyczajna17 49113 303+31,5%
Facelia błękitna61453489+76,1%
Słonecznik zwyczajny53552661+101,2%
Łubin biały49094111+19,4%
Koniczyna łąkowa48794351+12,2%
Gorczyca biała48253245+48,7%
Bobik (bób)34062060+65,3%
Lucerna siewna27522538+8,4%
Babka lancetowata24542286+7,4%
Soja23012864−19,6%
Uprawa miododajna21962557−14,1%
Wiesiołek dwuletni20251840+10%
Nostrzyk biały17981820−1,2%
Lucerna mieszańcowa16411317+24,6%
Porzeczka zwyczajna13551370−1,1%
Rzodkiew oleista1171744+57,4%
Wyka siewna828969−14,5%
Borówka wysoka (amerykańska)7997990%
Nostrzyk żółty7881121−29,7%
Koniczyna biała641665−3,6%
Sad (drzewa owocowe)624658−5,1%
Łubin żółty510430+18,8%
Seradela pastewna493579−14,9%
Soczewica jadalna43814 254−96,9%
Ostropest plamisty391456−14,2%
Rzepak jary338372−9,2%
Rumianek pospolity334343−2,5%
Aronia czarnoowocowa329328+0,2%
Malina właściwa306372−17,8%
Truskawka283286−0,9%
Wierzba wiciowa253253−0,1%
Topinambur (słonecznik bulwiasty)246292−15,6%
Wyka kosmata208686−69,6%
Len zwyczajny208110+88,2%
Babka płesznik20737+459,7%
Wierzba purpurowa190161+17,7%
Ugór z roślinami miododajnymi175206−15,3%
Dynia zwyczajna158118+33,8%
Jabłoń domowa141143−1,5%
Winorośl właściwa119110+8,1%
Koper ogrodowy8828+214,9%
Koniczyna białoróżowa8047+68,7%
Mniszek lekarski7974+7%
Dynia oleista7762+24,8%
Czereśnia7777+0,9%
Leszczyna pospolita7681−6,2%
Rzepik ozimy71249−71,7%
Ogórek6258+5,8%
Lnicznik siewny5627+104,4%
Fasola wielokwiatowa472,7+1625,8%
Dynia olbrzymia468,3+456,5%
Gorczyca czarna404+909,8%
Orzech włoski3637−1,9%
Jagoda kamczacka3638−6,6%
Kolendra siewna3420+72,2%
Wiśnia pospolita3422+53,7%
Konwalia majowa3235−10%
Porzeczka agrest2727−0,1%
Cykoria podróżnik2637−28,4%
Lubczyk ogrodowy261,1+2317,8%
Lebiodka pospolita25-nowe
Śliwa domowa2324−4,6%
Komonica zwyczajna2325−8,2%
Gryka tatarka2213+67,5%
Sparceta siewna1927−30%
Grusza pospolita1818−0,3%
Łopian większy1713+31,8%
Gorczyca sarepska1612+29,8%
Prawoślaz lekarski1621−24,1%
Pas kwietny (wieloletni)151,1+1202,6%
Czarnuszka siewna15-nowe
Koniczyna krwistoczerwona1440−66,2%
Dziurawiec zwyczajny121,9+547,6%
Borówka niska1212−1,6%
Koniczyna perska1111+2,7%
Szałwia lekarska1112−9,9%
Lepiężnik różowy1111−0,3%
Bez czarny9,810−2,2%
Perko8,74,8+81,6%
Jeżyna uprawna8,47,5+11,9%
Ogórecznik lekarski8,42,6+219,1%
Chrzan pospolity8,33,9+114,7%
Wyka drobnokwiatowa7,113−47,4%
Fasola tyczna6,48,7−26,3%
Pigwowiec japoński5,66,8−17,2%
Lawenda wąskolistna5,43,7+47,7%
Ligustr pospolity4,64,60%
Żmijowiec grecki3,81,1+241,8%
Szczeć pospolita3,63,2+12,5%
Lucerna chmielowa3,53,50%
Groszek zwyczajny3,47,4−54%
Czosnek szczypiorek2,32,5−9,2%
Dereń jadalny2,12+7,7%
Rzepik pospolity1,81,7+8,9%
Chryzantema ogrodowa1,81,5+18,2%
Fasola karłowa1,83−39,7%
Cukinia1,62,5−35,3%
Świdośliwa jajowata1,41,7−21,1%
Dynia pastewna1,22,4−52,3%
Tarczyca bajkalska0,790,790%
Goryczka żółta0,74-nowe
Chaber bławatek0,692,1−66,3%
Kminek zwyczajny0,68-nowe
Mieczyk ogrodowy0,650,650%
Mahonia pospolita0,640,640%
Papryka roczna0,580,64−9,4%
Narcyz trąbkowy0,560,560%
Brzoskwinia zwyczajna0,440,440%
Dynia piżmowa0,390,05+680%
Żmijowiec zwyczajny0,370,06+516,7%
Tymianek właściwy0,350,350%
Pigwa pospolita0,310,41−24,4%
Różnik przerosłolistny0,26-nowe
Czarnuszka damasceńska0,25-nowe
Zatrwian wrębny0,220,21+4,8%
Arbuz zwyczajny (kawon)0,180,08+125%
Arcydzięgiel litwor0,180,06+200%
Żurawina wielkoowocowa0,170,15+13,3%
Dziewanna pospolita0,17-nowe
Melisa lekarska0,120,56−78,6%
Tulipan ogrodowy0,110,1+10%
Macierzanka zwyczajna0,050,050%
Przegorzan kulisty0,030,030%
Aksamitka wzniesiona0,0110−99,9%

Miód i Pyłek = orientacyjny indeks 0-5 (z wydajności nektarowej/pyłkowej uprawy; oszacowania eksperckie).

Źródło: ARiMR / GSA - deklaracje upraw (dane jawne). Areał = suma zadeklarowanej powierzchni działek roślin klasyfikowanych jako pożytkowe (nektarowo-pyłkowe). Kalendarz i potencjał liczone z okien kwitnienia i indeksów nektaru/pyłku (oszacowania eksperckie, literatura pszczelarska). Trwałe użytki zielone (TUZ) liczone są osobno.

Dane wygenerowano: 2026-08-29 23:40.