Przejdź do treści

uprawy pożytkowe · województwo · dane ARiMR/GSA 2026

Uprawy w województwie świętokrzyskim

Pełen obraz pożytku z pól: ile, jakiego i kiedy - struktura upraw, kalendarz pożytku i zmiana rok do roku (2025 → 2026), na tle całego kraju. Areał z jawnych deklaracji GSA/ARiMR.

To tylko zarejestrowane uprawy. Trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska - np. trawy, zioła, chwasty itp.) pokazujemy osobno jako sam areał - dane nie mówią, co na nich rośnie. Poza obrazem zostają nieużytki, przydroża, ogrody oraz dzikie rośliny miododajne (nawłoć, wrzos, chwasty, runo). To znaczący, nierejestrowany pożytek - realna baza pszczela bywa większa niż tu pokazana.

areał pożytkowy razem

119 854 ha

163 gatunki upraw

zmiana vs 2025

+2,9%

było 116 512 ha

dominująca uprawa

Rzepak ozimy

34 759,84 ha

szczyt pożytku nektarowego

V

wg okien kwitnienia upraw

🌿 Trwałe użytki zielone (TUZ): 86 912 ha w województwie - łąki i pastwiska. To osobny, duży areał potencjalnego pożytku (np. trawy, zioła, chwasty itp.) - dane nie mówią, co dokładnie na nim rośnie, więc pokazujemy sam areał, bez oznaczonej miododajności. Warstwę „TUZ" włączysz i klikniesz na mapie.

kiedy leci pożytek

Kalendarz pożytku z pól

Rozkład potencjału nektarowego i pyłkowego upraw w sezonie - z okien kwitnienia i wydajności, ważony areałem. Widać przednówek i szczyty (rzepak wiosną, gryka/facelia latem).

z czego składa się areał

Struktura upraw

Udział poszczególnych upraw pożytkowych w areale województwa (2026).

co rośnie, co maleje

Największe zmiany r/r

Uprawy o największej zmianie areału 2025 → 2026 (min. 100 ha). W prawo wzrost, w lewo spadek.

porównanie rok do roku

Areał głównych upraw 2025 vs 2026

Słupek to areał w 2026; pionowy znacznik na słupku to poziom z 2025.

na tle kraju

Pozycja województwa w Polsce

Jaka część krajowego areału danej uprawy przypada na to województwo i które miejsce zajmuje wśród 16 województw.

pełne zestawienie

Wszystkie uprawy pożytkowe (163)

UprawaMiódPyłekAreał 2026 [ha]Areał 2025 [ha]Zmiana
Rzepak ozimy34 76033 949+2,4%
Jabłoń domowa16 77216 751+0,1%
Groch siewny75766526+16,1%
Wiśnia pospolita57515497+4,6%
Soja55635701−2,4%
Łubin wąskolistny54195362+1,1%
Sad (drzewa owocowe)51355657−9,2%
Lucerna mieszańcowa36633484+5,1%
Śliwa domowa35153577−1,7%
Porzeczka zwyczajna32242984+8%
Koniczyna łąkowa21382070+3,3%
Facelia błękitna20471342+52,5%
Gryka zwyczajna17331962−11,7%
Czereśnia16561584+4,5%
Słonecznik zwyczajny14781370+7,9%
Lucerna siewna14061262+11,4%
Truskawka13871532−9,5%
Gorczyca biała12801349−5,1%
Leszczyna pospolita11331161−2,4%
Bobik (bób)976657+48,4%
Uprawa miododajna942944−0,2%
Wyka siewna856718+19,3%
Łubin biały818899−9%
Morela pospolita809771+4,8%
Ogórek780729+7%
Gryka tatarka599552+8,5%
Łubin żółty598717−16,6%
Wyka kosmata515518−0,7%
Borówka wysoka (amerykańska)509504+0,9%
Rzepak jary474432+9,7%
Rzodkiew oleista437268+62,9%
Fasola tyczna425414+2,6%
Orzech włoski423435−2,7%
Grusza pospolita405405−0,1%
Seradela pastewna393430−8,6%
Fasola wielokwiatowa358346+3,5%
Aronia czarnoowocowa356354+0,5%
Brzoskwinia zwyczajna335307+9%
Nostrzyk biały305218+40,1%
Malina właściwa301348−13,6%
Koniczyna biała180171+5,4%
Ugór z roślinami miododajnymi165110+49,3%
Dynia zwyczajna15785+85,6%
Koniczyna białoróżowa139118+18,5%
Ostropest plamisty129123+5,1%
Koper ogrodowy10942+159,9%
Winorośl właściwa10998+11,5%
Fasola karłowa10594+11,7%
Rzepik ozimy8093−14,3%
Melisa lekarska7771+8,7%
Len zwyczajny7340+83,7%
Bez czarny7082−14,7%
Dynia oleista650,33+19 660,6%
Babka płesznik6433+91,9%
Koper włoski5131+66,9%
Mniszek lekarski4644+4,5%
Jagoda kamczacka4543+4,6%
Soczewica jadalna36179−79,6%
Papryka roczna3544−21,2%
Dynia olbrzymia3327+21,5%
Babka lancetowata3249−33,4%
Wierzba wiciowa3234−8,1%
Topinambur (słonecznik bulwiasty)3135−12,7%
Groszek zwyczajny2918+64%
Cukinia2824+17,3%
Nostrzyk żółty2711+145,2%
Porzeczka agrest2628−7,1%
Chryzantema ogrodowa2526−3,8%
Tymianek właściwy2524+1,7%
Jarząb pospolity24240%
Bazylia pospolita2223−3,4%
Wiesiołek dwuletni2121+1,2%
Wyka drobnokwiatowa2119+10,6%
Patison1924−18,3%
Dynia pastewna1821−11,7%
Aksamitka wzniesiona1823−21,2%
Lnicznik siewny188,4+113%
Mak lekarski1713+36,4%
Czosnek szczypiorek1621−21,6%
Morwa biała1514+9,9%
Kminek zwyczajny1521−31,3%
Pigwowiec japoński1412+19%
Pigwa pospolita1416−9,3%
Arbuz zwyczajny (kawon)1428−49,4%
Rzepik pospolity1411+25,4%
Lucerna chmielowa1313+2%
Koniczyna krwistoczerwona1312+6,7%
Nektaryna1310+23,8%
Lawenda wąskolistna1212−1,3%
Wierzba purpurowa12120%
Dynia piżmowa1116−28,9%
Kolendra siewna112,6+310,7%
Kozieradka pospolita1129−63,1%
Koniczyna perska106,3+61,6%
Babka zwyczajna9,613−25,4%
Jeżyna uprawna8,89−2,2%
Chrzan pospolity8,85,5+60,7%
Gorczyca sarepska8,79,5−8,5%
Sparceta siewna8,410−18,1%
Pas kwietny (wieloletni)8,18,4−3,5%
Aktinidia ostrolistna7,77,70%
Lebiodka pospolita7,34,4+66,7%
Żmijowiec grecki6,47,7−16,7%
Głóg jednoszyjkowy6,37,1−11,3%
Krwawnik pospolity660%
Borówka niska5,99,9−40,4%
Fiołek trójbarwny5,620−72,2%
Komonica zwyczajna5,59−39,1%
Biedrzeniec anyż5,34,4+21,3%
Rumianek pospolity4,82+139,6%
Dereń jadalny4,38,4−48,5%
Ogórecznik lekarski4,15,7−27,2%
Szałwia lekarska4,11,2+230,6%
Świdośliwa jajowata3,93,5+11,7%
Jeżówka purpurowa3,52,8+26,4%
Gorczyca czarna3,33,8−13,9%
Czarnuszka siewna3,21,9+65,5%
Piwonia chińska3,23,1+4,9%
Tulipan ogrodowy31,1+184,9%
Lubczyk ogrodowy2,82,4+18,3%
Goryczka żółta2,74,4−39,8%
Perko2,65,8−54,2%
Wrotycz maruna2,61,6+67,1%
Dziurawiec zwyczajny2,64−35,7%
Koniczyna polna2,53,6−31,5%
Cebula siedmiolatka2,43,5−29,5%
Pszczelnik mołdawski2,21,5+51,7%
Żmijowiec zwyczajny2,12,5−16,2%
Arnika łąkowa1,93−35,5%
Nawłoć pospolita1,91,90%
Szczeć pospolita1,96,9−72,7%
Prawoślaz lekarski1,62,7−41,9%
Łyszczec wiechowaty1,53,1−52,6%
Przegorzan kulisty1,50,52+180,8%
Chaber bławatek1,22,8−56,7%
Lucerna sierpowata1,13,1−65,4%
Kalina koralowa110%
Zatrwian wrębny0,951,4−31,7%
Malwa różowa0,910,26+250%
Ślazowiec pensylwański0,711,1−36,6%
Krokosz barwierski0,712,2−67%
Dynia figolistna0,651,2−44,9%
Wrotycz pospolity0,640,640%
Żurawina wielkoowocowa0,550,550%
Berberys zwyczajny0,550,63−12,7%
Forsycja pośrednia0,530,530%
Tasznik pospolity0,52-nowe
Robinia akacjowa0,460,58−20,7%
Ruta zwyczajna0,410,410%
Mieczyk ogrodowy0,360,23+56,5%
Nagietek lekarski0,270,2+35%
Goździk ogrodowy0,270,270%
Złocień dalmatyński0,20,32−37,5%
Borówka brusznica0,160,45−64,4%
Aster (rodzaj)0,140,1+40%
Cis pospolity0,130,130%
Poziomka pospolita0,13-nowe
Ciecierzyca pospolita0,1-nowe
Oberżyna0,1-nowe
Kozłek lekarski0,090,090%
Majeranek ogrodowy0,082,6−96,9%
Różnik przerosłolistny0,040,040%
Lnica pospolita0,04-nowe

Miód i Pyłek = orientacyjny indeks 0-5 (z wydajności nektarowej/pyłkowej uprawy; oszacowania eksperckie).

Źródło: ARiMR / GSA - deklaracje upraw (dane jawne). Areał = suma zadeklarowanej powierzchni działek roślin klasyfikowanych jako pożytkowe (nektarowo-pyłkowe). Kalendarz i potencjał liczone z okien kwitnienia i indeksów nektaru/pyłku (oszacowania eksperckie, literatura pszczelarska). Trwałe użytki zielone (TUZ) liczone są osobno.

Dane wygenerowano: 2026-08-29 23:40.