Przejdź do treści

uprawy pożytkowe · województwo · dane ARiMR/GSA 2026

Uprawy w województwie kujawsko-pomorskim

Pełen obraz pożytku z pól: ile, jakiego i kiedy - struktura upraw, kalendarz pożytku i zmiana rok do roku (2025 → 2026), na tle całego kraju. Areał z jawnych deklaracji GSA/ARiMR.

To tylko zarejestrowane uprawy. Trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska - np. trawy, zioła, chwasty itp.) pokazujemy osobno jako sam areał - dane nie mówią, co na nich rośnie. Poza obrazem zostają nieużytki, przydroża, ogrody oraz dzikie rośliny miododajne (nawłoć, wrzos, chwasty, runo). To znaczący, nierejestrowany pożytek - realna baza pszczela bywa większa niż tu pokazana.

areał pożytkowy razem

161 056 ha

172 gatunki upraw

zmiana vs 2025

−0,1%

było 161 156 ha

dominująca uprawa

Rzepak ozimy

91 054,86 ha

szczyt pożytku nektarowego

V

wg okien kwitnienia upraw

🌿 Trwałe użytki zielone (TUZ): 73 867 ha w województwie - łąki i pastwiska. To osobny, duży areał potencjalnego pożytku (np. trawy, zioła, chwasty itp.) - dane nie mówią, co dokładnie na nim rośnie, więc pokazujemy sam areał, bez oznaczonej miododajności. Warstwę „TUZ" włączysz i klikniesz na mapie.

kiedy leci pożytek

Kalendarz pożytku z pól

Rozkład potencjału nektarowego i pyłkowego upraw w sezonie - z okien kwitnienia i wydajności, ważony areałem. Widać przednówek i szczyty (rzepak wiosną, gryka/facelia latem).

z czego składa się areał

Struktura upraw

Udział poszczególnych upraw pożytkowych w areale województwa (2026).

co rośnie, co maleje

Największe zmiany r/r

Uprawy o największej zmianie areału 2025 → 2026 (min. 100 ha). W prawo wzrost, w lewo spadek.

porównanie rok do roku

Areał głównych upraw 2025 vs 2026

Słupek to areał w 2026; pionowy znacznik na słupku to poziom z 2025.

na tle kraju

Pozycja województwa w Polsce

Jaka część krajowego areału danej uprawy przypada na to województwo i które miejsce zajmuje wśród 16 województw.

pełne zestawienie

Wszystkie uprawy pożytkowe (172)

UprawaMiódPyłekAreał 2026 [ha]Areał 2025 [ha]Zmiana
Rzepak ozimy91 05599 781−8,7%
Lucerna mieszańcowa14 63714 210+3%
Słonecznik zwyczajny11 9015250+126,7%
Groch siewny89078484+5%
Łubin wąskolistny66986460+3,7%
Lucerna siewna26792687−0,3%
Facelia błękitna26741770+51,1%
Seradela pastewna19782398−17,5%
Uprawa miododajna18321150+59,3%
Sad (drzewa owocowe)16781883−10,9%
Soja14871296+14,7%
Gorczyca biała14381155+24,5%
Jabłoń domowa13891352+2,8%
Fasola wielokwiatowa11751010+16,3%
Koniczyna łąkowa875871+0,5%
Łubin żółty708732−3,3%
Bobik (bób)705587+20,2%
Rzepak jary575646−11%
Gryka zwyczajna544567−4,1%
Wiśnia pospolita479462+3,6%
Porzeczka zwyczajna458456+0,5%
Łubin biały441523−15,6%
Tymianek właściwy436457−4,6%
Truskawka423449−5,6%
Czereśnia328316+3,8%
Ogórek311286+8,6%
Nostrzyk biały295112+162,4%
Rzodkiew oleista287367−21,8%
Fasola tyczna275243+13,2%
Koper ogrodowy237217+9,3%
Fasola karłowa222239−7,3%
Cukinia194261−25,5%
Śliwa domowa182199−8,5%
Wyka kosmata181137+32,1%
Dynia zwyczajna177186−4,4%
Kminek zwyczajny176306−42,6%
Borówka wysoka (amerykańska)174180−3,5%
Grusza pospolita169164+3,6%
Rzepik ozimy16971+136,2%
Wyka siewna149203−26,7%
Dynia olbrzymia148170−12,8%
Groszek zwyczajny14795+54,8%
Lubczyk ogrodowy14570+108,5%
Len zwyczajny98100−2,4%
Dynia oleista9653+79,5%
Leszczyna pospolita8789−1,9%
Majeranek ogrodowy8246+79,1%
Koniczyna biała7271+0,9%
Babka płesznik70143−51%
Topinambur (słonecznik bulwiasty)6861+11,4%
Malina właściwa6675−12,7%
Papryka roczna6598−33,1%
Szałwia lekarska6121+193,4%
Jeżówka purpurowa6051+18,5%
Melisa lekarska6053+12,6%
Ostropest plamisty5958+2,1%
Porzeczka agrest5850+16%
Ugór z roślinami miododajnymi5049+1,3%
Winorośl właściwa5041+20,8%
Orzech włoski4344−1,5%
Bez czarny4146−10,8%
Babka lancetowata4156−27,2%
Wierzba wiciowa34109−68,9%
Jagoda kamczacka3131−2,4%
Wiesiołek dwuletni3074−60,2%
Czosnek szczypiorek2926+12,7%
Mak lekarski2828+0,1%
Pas kwietny (wieloletni)273,4+688,5%
Koniczyna białoróżowa2630−12,9%
Aronia czarnoowocowa2549−49,6%
Koniczyna krwistoczerwona2464−61,7%
Chrzan pospolity246,5+276,4%
Kolendra siewna2353−56,5%
Krwawnik pospolity2215+46,3%
Cebula siedmiolatka1714+22,1%
Komonica zwyczajna1614+18,6%
Pozłotka kalifornijska152,4+551,1%
Ogórecznik lekarski1520−22,4%
Prawoślaz lekarski1519−20,6%
Czarnuszka siewna159,4+54,8%
Nostrzyk żółty1423−36,5%
Sparceta siewna145,4+156,8%
Lepiężnik różowy135,8+122%
Żmijowiec zwyczajny132,9+335,4%
Lnicznik siewny125,7+118,1%
Dziurawiec zwyczajny1210+21,5%
Chryzantema ogrodowa1212−1,4%
Soczewica jadalna11475−97,6%
Gorczyca sarepska111,7+526,3%
Rzepik pospolity92,3+297,8%
Goryczka żółta8,93,1+182,5%
Jeżyna uprawna7,78,3−7%
Dynia pastewna7,417−56,6%
Kozłek lekarski7,110−31,3%
Lawenda wąskolistna6,46+5,6%
Naparstnica purpurowa6,27,2−13%
Gryka tatarka5,44,4+24,3%
Chaber bławatek5,11,4+265%
Arcydzięgiel litwor4,82,3+112,3%
Lebiodka pospolita4,44+8,4%
Piwonia chińska4,33,2+34,3%
Dynia piżmowa4,26,4−34,3%
Żmijowiec grecki41,4+176,4%
Koper włoski3,92,8+40,6%
Aksamitka wzniesiona3,54,9−28,6%
Arbuz zwyczajny (kawon)3,47−52,2%
Dereń jadalny3,43,3+0,3%
Serdecznik pospolity3,21,7+86%
Pigwowiec pośredni3,12,6+17,5%
Wierzba purpurowa3,13,2−5%
Lucerna chmielowa3,11,9+57,2%
Patison2,7-nowe
Borówka niska2,73,2−16%
Rutwica lekarska2,63,2−20,6%
Perko2,32,5−7,7%
Krokosz barwierski2,10,4+430%
Morela pospolita2,12,6−18%
Lukrecja gładka21,5+30,5%
Tulipan ogrodowy1,82,9−37,4%
Pigwowiec japoński1,81,9−5,2%
Koniczyna egipska1,7-nowe
Macierzanka zwyczajna1,71,9−11%
Lucerna sierpowata1,72,9−42,1%
Babka zwyczajna1,6-nowe
Brzoskwinia zwyczajna1,51,7−10,9%
Aster (rodzaj)1,42,6−45,5%
Bniec biały1,41,40%
Złocień dalmatyński1,41,6−15,1%
Trojeść amerykańska1,31,1+12,3%
Koniczyna perska1,369−98,2%
Rezeda wonna1,2-nowe
Wrotycz pospolity1,10,88+28,4%
Lewkonia dwurożna1,1-nowe
Mniszek lekarski10,26+292,3%
Szałwia łąkowa1-nowe
Biedrzeniec anyż110%
Szanta zwyczajna0,8816−94,5%
Naparstnica wełnista0,881,5−42,5%
Dalia zmienna0,82,6−69%
Bazylia pospolita0,75,1−86,4%
Kocimiętka właściwa0,690,68+1,5%
Nagietek lekarski0,690,4+72,5%
Goździk ogrodowy0,541,3−56,8%
Pszczelnik mołdawski0,52-nowe
Przegorzan kulisty0,511,4−64,1%
Krwiściąg lekarski0,48-nowe
Jarząb pospolity0,470,470%
Wyka drobnokwiatowa0,461,1−57,8%
Różnik przerosłolistny0,430,38+13,2%
Łyszczec wiechowaty0,410,78−47,4%
Rutwica wschodnia0,410,42−2,4%
Doględka nastroszona (grindelia szorstka)0,39-nowe
Godecja wielkokwiatowa0,350,43−18,6%
Czarnuszka damasceńska0,310,35−11,4%
Głóg jednoszyjkowy0,310,310%
Pierwiosnek lekarski0,25-nowe
Mahonia pospolita0,240,240%
Zatrwian wrębny0,230,56−58,9%
Melon0,22-nowe
Kosmos pierzastolistny0,20,15+33,3%
Mieczyk ogrodowy0,190,39−51,3%
Narcyz trąbkowy0,180,180%
Cis pospolity0,130,34−61,8%
Ostróżka ogrodowa0,120,11+9,1%
Malwa różowa0,110,19−42,1%
Pigwa pospolita0,10,13−23,1%
Kocanki piaskowe0,10,10%
Kocanki ogrodowe0,090,12−25%
Borówka brusznica0,050,050%
Świdośliwa jajowata0,050,050%
Fiołek trójbarwny0,010,010%
Groszek pachnący0,010,08−87,5%

Miód i Pyłek = orientacyjny indeks 0-5 (z wydajności nektarowej/pyłkowej uprawy; oszacowania eksperckie).

Źródło: ARiMR / GSA - deklaracje upraw (dane jawne). Areał = suma zadeklarowanej powierzchni działek roślin klasyfikowanych jako pożytkowe (nektarowo-pyłkowe). Kalendarz i potencjał liczone z okien kwitnienia i indeksów nektaru/pyłku (oszacowania eksperckie, literatura pszczelarska). Trwałe użytki zielone (TUZ) liczone są osobno.

Dane wygenerowano: 2026-08-29 23:40.