Przejdź do treści

uprawy pożytkowe · województwo · dane ARiMR/GSA 2026

Uprawy w województwie lubelskim

Pełen obraz pożytku z pól: ile, jakiego i kiedy - struktura upraw, kalendarz pożytku i zmiana rok do roku (2025 → 2026), na tle całego kraju. Areał z jawnych deklaracji GSA/ARiMR.

To tylko zarejestrowane uprawy. Trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska - np. trawy, zioła, chwasty itp.) pokazujemy osobno jako sam areał - dane nie mówią, co na nich rośnie. Poza obrazem zostają nieużytki, przydroża, ogrody oraz dzikie rośliny miododajne (nawłoć, wrzos, chwasty, runo). To znaczący, nierejestrowany pożytek - realna baza pszczela bywa większa niż tu pokazana.

areał pożytkowy razem

376 933 ha

199 gatunków upraw

zmiana vs 2025

+3,4%

było 364 473 ha

dominująca uprawa

Rzepak ozimy

148 090,44 ha

szczyt pożytku nektarowego

V

wg okien kwitnienia upraw

🌿 Trwałe użytki zielone (TUZ): 172 958 ha w województwie - łąki i pastwiska. To osobny, duży areał potencjalnego pożytku (np. trawy, zioła, chwasty itp.) - dane nie mówią, co dokładnie na nim rośnie, więc pokazujemy sam areał, bez oznaczonej miododajności. Warstwę „TUZ" włączysz i klikniesz na mapie.

kiedy leci pożytek

Kalendarz pożytku z pól

Rozkład potencjału nektarowego i pyłkowego upraw w sezonie - z okien kwitnienia i wydajności, ważony areałem. Widać przednówek i szczyty (rzepak wiosną, gryka/facelia latem).

z czego składa się areał

Struktura upraw

Udział poszczególnych upraw pożytkowych w areale województwa (2026).

co rośnie, co maleje

Największe zmiany r/r

Uprawy o największej zmianie areału 2025 → 2026 (min. 100 ha). W prawo wzrost, w lewo spadek.

porównanie rok do roku

Areał głównych upraw 2025 vs 2026

Słupek to areał w 2026; pionowy znacznik na słupku to poziom z 2025.

na tle kraju

Pozycja województwa w Polsce

Jaka część krajowego areału danej uprawy przypada na to województwo i które miejsce zajmuje wśród 16 województw.

pełne zestawienie

Wszystkie uprawy pożytkowe (199)

UprawaMiódPyłekAreał 2026 [ha]Areał 2025 [ha]Zmiana
Rzepak ozimy148 090150 649−1,7%
Porzeczka zwyczajna23 07521 370+8%
Fasola wielokwiatowa21 00121 085−0,4%
Łubin wąskolistny18 67817 638+5,9%
Dynia oleista17 3908770+98,3%
Jabłoń domowa15 27414 991+1,9%
Soja14 52815 247−4,7%
Gryka zwyczajna13 14413 204−0,5%
Groch siewny13 05711 386+14,7%
Malina właściwa10 72111 932−10,2%
Słonecznik zwyczajny90338189+10,3%
Dynia zwyczajna77535763+34,5%
Sad (drzewa owocowe)59856757−11,4%
Lucerna mieszańcowa40763680+10,8%
Koniczyna łąkowa36453572+2%
Aronia czarnoowocowa34303590−4,5%
Gorczyca biała33763486−3,1%
Wiśnia pospolita31362987+5%
Fasola tyczna27862992−6,9%
Leszczyna pospolita267626760%
Facelia błękitna25972109+23,2%
Fasola karłowa25962472+5%
Truskawka25312854−11,3%
Bobik (bób)22631661+36,3%
Lucerna siewna22432159+3,9%
Uprawa miododajna19931718+16%
Łubin biały17641728+2,1%
Borówka wysoka (amerykańska)16881702−0,8%
Rzepak jary13581348+0,7%
Tymianek właściwy13161235+6,5%
Śliwa domowa12811272+0,7%
Gryka tatarka1047804+30,4%
Rzodkiew oleista967917+5,4%
Łubin żółty808852−5,2%
Rumianek pospolity730573+27,4%
Wyka siewna639583+9,7%
Porzeczka agrest555544+2%
Czereśnia495482+2,7%
Grusza pospolita477445+7,3%
Mniszek lekarski463426+8,7%
Seradela pastewna455684−33,5%
Orzech włoski406417−2,8%
Ostropest plamisty397305+30,1%
Len zwyczajny394330+19,5%
Jagoda kamczacka365411−11,2%
Koniczyna biała357370−3,3%
Dynia olbrzymia351737−52,4%
Ogórek345273+26,3%
Wyka kosmata344286+20,4%
Rzepik ozimy284328−13,6%
Nostrzyk biały271232+17%
Bez czarny236263−10,1%
Mak lekarski23086+165,9%
Groszek zwyczajny215167+28,6%
Dynia piżmowa20466+210,1%
Winorośl właściwa191174+10,1%
Jeżyna uprawna186178+4,9%
Papryka roczna185433−57,3%
Ugór z roślinami miododajnymi184169+8,9%
Koniczyna białoróżowa179155+15,5%
Cukinia14481+77%
Wierzba wiciowa140151−7,4%
Melisa lekarska12399+23,8%
Koniczyna krwistoczerwona119102+16,8%
Kozłek lekarski107128−16%
Babka lancetowata100132−24,5%
Pigwowiec japoński9492+1,8%
Soczewica jadalna89265−66,4%
Kminek zwyczajny8764+36,5%
Lubczyk ogrodowy8546+83,9%
Prawoślaz lekarski81165−51,1%
Topinambur (słonecznik bulwiasty)8088−8,7%
Lnicznik siewny6840+70,7%
Dynia pastewna6773−8%
Lucerna chmielowa6355+16%
Arcydzięgiel litwor5842+36,7%
Piwonia chińska5852+10,2%
Szałwia lekarska5764−10,4%
Łopian większy4915+235,1%
Rumian rzymski (rumian szlachetny)4826+83,5%
Gorczyca sarepska4535+30,7%
Koper włoski4430+47,3%
Dereń jadalny3434−0,1%
Świdośliwa jajowata3036−18%
Rzepik pospolity2639−34,2%
Koper ogrodowy2624+6,9%
Kolendra siewna2312+83,5%
Wierzba purpurowa2222−1,8%
Borówka niska2021−3,7%
Żurawina wielkoowocowa2016+21,9%
Ogórecznik lekarski2027−26,7%
Dziurawiec zwyczajny1920−4%
Morela pospolita1815+20,9%
Lawenda wąskolistna1616−3,3%
Koniczyna perska1517−9,7%
Chaber bławatek156+150,3%
Gorczyca czarna148,5+62,5%
Serdecznik pospolity143,3+319%
Czarnuszka siewna148,1+68,3%
Sparceta siewna1312+11,2%
Pigwa pospolita1314−4,1%
Chryzantema ogrodowa1314−9,1%
Żmijowiec grecki1311+22,7%
Arbuz zwyczajny (kawon)1336−64,2%
Poziomka pospolita1314−7%
Aksamitka wzniesiona138,7+43,8%
Wyka drobnokwiatowa1211+7,9%
Pas kwietny (wieloletni)1111+3,9%
Lebiodka pospolita1125−56,6%
Nostrzyk żółty1110+5,9%
Krokosz barwierski107,1+46,1%
Jeżówka purpurowa9,512−23,6%
Komonica zwyczajna9,211−14%
Brzoskwinia zwyczajna8,98,8+1,5%
Goryczka żółta8,719−54,7%
Kocanki ogrodowe8,58,8−3,4%
Wiesiołek dwuletni8,25,2+57,9%
Biedrzeniec anyż7,78,3−7,5%
Koniczyna polna6,56,8−4%
Babka zwyczajna6,59,1−28,2%
Hyzop lekarski6,55,2+25,7%
Groszek leśny5,20,77+568,8%
Babka płesznik59,6−47,9%
Dynia figolistna50,76+556,6%
Zatrwian wrębny4,25−16,3%
Szczeć pospolita45,8−31,4%
Rumian polny3,84,4−12,1%
Jarząb pospolity3,73,3+13,2%
Przegorzan kulisty3,73,5+3,7%
Aktinidia ostrolistna3,53,3+5,4%
Cytryniec chiński3,43,40%
Krwawnik pospolity3,31,9+71,6%
Nawłoć pospolita39,9−69,6%
Nagietek lekarski32,1+41,9%
Arnika łąkowa2,83,2−13,4%
Chrzan pospolity2,82,5+12,6%
Tulipan ogrodowy2,71,6+66,9%
Lucerna sierpowata2,7-nowe
Rozchodnik amurski2,52,5+0,8%
Szałwia łąkowa2,31,9+25,9%
Mahonia pospolita2,32,4−2,1%
Żmijowiec zwyczajny2,35,1−55,1%
Olejarka abisyńska2,1-nowe
Groszek pachnący21,7+18%
Majeranek ogrodowy20,33+509,1%
Łyszczec wiechowaty1,92,3−19%
Pierwiosnek lekarski1,81,4+28,1%
Perko1,83,5−49,6%
Morwa biała1,71,8−5,5%
Aster (rodzaj)1,41,6−12,8%
Malwa różowa1,40,53+164,2%
Macierzanka zwyczajna1,31,2+3,3%
Oman wielki1,10,06+1733,3%
Kocimiętka właściwa10,32+225%
Pigwowiec okazały12,1−52,6%
Chaber driakiewnik0,990,990%
Mieczyk ogrodowy0,941,6−40,5%
Fiołek trójbarwny0,930,6+55%
Złociszek oskrzydlony0,910,35+160%
Tasznik pospolity0,86-nowe
Ślaz dziki0,841,2−27,6%
Borówka brusznica0,832,1−60,3%
Lnica pospolita0,820,42+95,2%
Rozchodnik okazały0,80,15+433,3%
Narcyz trąbkowy0,760,75+1,3%
Goździk ogrodowy0,720,63+14,3%
Różnik przerosłolistny0,650,650%
Wrotycz pospolity0,620,67−7,5%
Robinia akacjowa0,610,62−1,6%
Mak wschodni0,60,62−3,2%
Rutwica wschodnia0,580,580%
Wrotycz maruna0,561,2−54,8%
Cykoria podróżnik0,520,520%
Pigwowiec pośredni0,480,480%
Berberys zwyczajny0,451,6−71,3%
Ruta zwyczajna0,430,430%
Ślaz zygmarek0,42-nowe
Melon0,413,2−87,3%
Pszczelnik mołdawski0,410,1+310%
Ostrożeń warzywny0,390,390%
Drapacz lekarski0,38-nowe
Dalia zmienna0,360,49−26,5%
Pozłotka kalifornijska0,30,30%
Rzewień dłoniasty0,30,30%
Głóg jednoszyjkowy0,280,280%
Lewkonia dwurożna0,26-nowe
Czosnek szczypiorek0,231,9−87,8%
Rudbekia błyskotliwa0,230,230%
Żywokost lekarski0,180,180%
Oberżyna0,170,05+240%
Szafran (krokus) wiosenny0,150,150%
Kocanki piaskowe0,141,3−88,8%
Nasturcja większa0,130,37−64,9%
Cząber górski0,130,130%
Cis pospolity0,120,03+300%
Trojeść amerykańska0,10,08+25%
Nektaryna0,10,10%
Dzwonek ogrodowy0,10,10%
Bazylia pospolita0,01-nowe

Miód i Pyłek = orientacyjny indeks 0-5 (z wydajności nektarowej/pyłkowej uprawy; oszacowania eksperckie).

Źródło: ARiMR / GSA - deklaracje upraw (dane jawne). Areał = suma zadeklarowanej powierzchni działek roślin klasyfikowanych jako pożytkowe (nektarowo-pyłkowe). Kalendarz i potencjał liczone z okien kwitnienia i indeksów nektaru/pyłku (oszacowania eksperckie, literatura pszczelarska). Trwałe użytki zielone (TUZ) liczone są osobno.

Dane wygenerowano: 2026-08-29 23:40.